Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zjistím, jestli jsem obézní?

Obezita je strašákem dnešní doby. Snižuje atraktivnost žen i mužů. Zhoršuje zdraví a naší psychiku...navíc je tak těžké si udržet ideální váhu, že?! Zvláště s příchodem na novou školu, do nového zaměstnání, s rozvodem nebo i svatbou, s menopauzou apod. V ČR má ideální váhu cca 42% lidí, 2% mají podváhu a zbytek jsou lidé, kteří by měli zhubnout.

Jak lze orientačně zjistit, zda právě má váha je ideální?

Je to jednoduché. Nejčastěji se provádí měření BMI ( Body Mass Index ). Vychází se z Vaší výšky a váhy. BMI = váha v kg/ výška v metrech2. Tedy pokud někdo měří 170cm a váží 57kg jeho BMI = 57/ 1,7 * 1,7 = 19,7.

Orientační hodnoty BMI:

  • PODVÁHA                    < 18,5              
  • NORMAL                      = 18,5 až 24,9
  • NADVÁHA                    = 25,0 AŽ 29,9
  • OBEZITA 1.STUPNĚ = 30,0 až 34,9
  • OBEZITA 2.STUPNĚ = 35,0 až 39,9
  • OBEZITA 3.STUPNĚ > 40,0                

BMI je hodnota opravdu jen orientační. Sportovec se spoustou svalové hmoty může mít klidně BMI 30,4 a bude mít ideální váhu. Pokud bude mít ovšem klasický občan ČR BMI 30,4 už je obézní.

Stejně pokud bude mít žena hodnotu 25,0 a muž 25,0 - lépe na tom bude muž.

Zjistilo se, že pokud si někdo v mládí udržuje hodnotu BMI kolem 20 až 22 a jeho váha nepřekročí trvale 25, je jeho zdravotní prognóza lepší než někoho, kdo má BMI 18,0.

Jsem jablíčko nebo hruška?

Jablíčko - Tuk se ukládá v oblasti bříška. Jedná se o androidní typ obezity.       

Hruška -  Tuk je rozložen do oblasti stehen a prsou. Připomíná obraz věstonické venuše. Jedná se o gynoidní typ obezity.           

Androidní typ je zdravotně mnohem nebezpešnější. Ukládá se totiž v oblasti důležitých orgánů a může být život ohrožující. Gynoidní typ se ukládá do podkoží a do oblastí mimo důležité orgány. Muži spíše inklinují k androidníhu typu - typicky kulatá bříška a štíhlé nohy. Ženy pak ke gynoidnímu - velká prsa a stehna. Některé ženy, které mají štíhlou kostru nohou-dolních končetin - většinou také spíše spadají do typu androidního typu obezity.

Jak zjistím množství vnitřního=nebezpečného tuku v oblasti bříška?

Postačí Vám pouze krejčovský metr a tyto hodnoty:

  • Ženy       81 až 87cm    - Zvýšené       89cm a více   -  Výrazně zvýšené!
  • Muži        95 až 102cm - Zvýšené       103cm a více -  Výrazně zvýšené!

K čemu mi je tuk, co když ho nebudu jíst?

Pokud se rozhodnete se svou váhou zatočit a jako typický občan ČR začnete držet naprosto otřesné, absolutně zničující a kontraproduktivní neúčinné diety, možná Vás napadne tuk vynechat úplně! To nedělejte! Tuk je nesmírně důležitý! Chrání Vám orgány před otřesy, poskytuje Vám teplo a energii. Tuková tkáň také produkuje některé hormony a pomáhá Vám vychytávat tukové látky z krevního oběhu ( TAG - nad rámec tohoto textu ) aj. Je důležité mnohžství živin správně vyladit... a tukovou tkáň postupně snižovat. Nejlépe se zorientujete měřením bříška.

Co se stane, když budu tuk nadále přibírat?

Stane se to, že Vaše tuková tkáň začne produkovat některé hormony ve zvýšené míře a ty se pro Vás stanou nebezpečné. Tyto hormony se začnou podílet na zvyšování krevního tlaku a také na snižování citlivosti Vašich buněk na inzulin. Tedy i když budete mít v krevním řečišti inzulinu dost, Vaše buňky na něj nebudou už tolik reagovat a začne Vám stoupat hladina krevního cukru - GLYKEMIE. Stane se z Vás diabetik (2.typu). Nebezpečné je to, že Vy to nebudete pociťovat. Vysoký krevní tlak nebolí a cukrovka také ne, ale Vaše tělo to pociťovat bude...( více v jiném článku ). Není to ale všechno, bude se vám tuk ukládat i v cévách a vznikat kornatění tepen. Budete mít vyšší pravděpodobnost infarktu srdce, vznik arytmií, mrtvice apod. Můžete začít mít problémy se spaním. Začnete se v noci probouzet, nebo Vás probudí partner, že jste přestal/a chrápat a dlouho nedýchate...Vy budete naštvaný/á. Jedná se o SPÁNKOVÉ APNOICKÉ PAUZY. Hrozí při nich riziko náhlé smrti.

Lidé s obezitou 3.stupně se většinou nedožijí 60.roku věku, ačkoliv do 45 - 50 let nemuseli pociťovat zdravotní potíže.

Kde se obezita vzala? Já jím dobře a jsem obézní...

Naše váha je většinou kombinací genetických faktorů a vnějšího prostředí ( stravovacích návyků a fyzické aktivity ). Bohužel se z generace na generaci přenášejí špatné stravovací návyky jako geny. Je to sice troufalé přirovnání, ale často tomu tak je...

Co mám tedy dělat?

Pokud máte podezření na apnoické pauzy v noci můžete navštívit spánkovou laboratoř. Bývá součástí pneumologického nebo neurologického centra.

Další informace vyčtete na www.obesitas.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 28590
Měsíc: 216
Den: 4