Káva jako rizikový faktor
Toto je téma, které píši spíše ze své vzpurnosti a vzdoru!
Vícekrát se mi totiž stalo, že jsem se s lékaři na toto téma tak trochu nepohodla... Lékaře můžeme rozdělit do dvou skupin: MENŠINOVÁ sk. - tady si myslí, že kávu mezi rizikové faktory musíme zařadit ( jako třeba kouření nebo alkohol) a dále je ta VĚTŠINOVÁ sk. - zde si nemyslí, že je káva riziková zhlediska zdravotního stavu!
Budu tu psát proto svůj názor!
Dle mého názoru je pití jedné kávy za den zdraví prospěšné a je to dokázané. Je totiž prokázané, že má v tomto množství pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a působí protirakovinově.
Pokud někdo pije ale dlouhodobě více kávy dochází k:
- PŘEKYSELUJE SE ŽALUDEK A STŘEVA - v žaludku se stimuluje zvýšená produkce kyseliny solné a kyselý obsah se tak dostává až do počátečního úseku tenkého střeva - dvanáctníku
- KOFEIN PŮSOBÍ NA GLYKEMII
- ZVYŠUJE KREVNÍ TLAK
- ZRYCHLUJE SE SRDEČNÍ FREKVENCE
V žaludku je tedy nebezpečí vzniku žaludečního vředu. Kyselý obsah v dvanáctníku způsobí, že trávicí enzymy ze slinivky ho nestíhají a nestačí neutralizovat - je tu tedy nebezpečí vzniku dvanáctníkového vředu! Co se děje dál? Funkce slinivky se vyčerpává. Bohužel dochází i ke kolísání hladiny glykemie a to může jedince rychleji predisponovat ke vzniku diabetika 2.typu ( nad rámec tohoto článku, více v článku o diabetes nebo Proč mám chutě na sladké - Připravuje se )
V tomto případě se kardiovaskulární systém zatěžuje. Jedinec podporuje vysoký krevní tlak, namáhá si srdce a i ledviny. Bavíme se tu ale o chronickém příjmu nadměrného množství kávy!!!
Kdo by si měl dávat pozor? Jedinci s HYPERTENZÍ. Lidé mající CUKROVKU nebo k cukrovce predisponovaní. Lidé s ledvinovým selháváním. Dále lidé s PORUCHAMI SEREČNÍHO RYTMU, palpitacemi, fibrilací síní apod.